top of page

Biz Kimiz?

İLKE KADIN  İLİM KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

      Kısa adı İLKDER olan, İlke Kadın  İlim Kültür ve Dayanışma Derneği, 1994 yılında Ankara’da Özden Sönmez önderliğinde kadın sorunlarına kafa yoran hak ve adalet çizgisinde mücadele azmi gösteren bir avuç kadın tarafından kuruldu.

     İLKDER,  toplumun yarısını oluşturan ve diğer yarısını da yetiştiren kadınların hakları konusunda mücadele verir. Bunun için diğer Kadın Sivil Toplum Kuruluşlarıyla ve ilgili kurumlarla işbirliği yapar.

        Kadınların ekonomik, sosyal ve siyasal sorunlarına çözüm ararken bir yandan da farkına bile varmadıkları yeteneklerini açığa çıkarmaya, kendine güvenen, saygın bireyler olarak toplumda yer almalarına katkıda bulunur.

     İLKDER, kadına yönelik her türlü şiddete, ayrımcılığa karşı olmuş ve kadının kılık kıyafetinden dolayı toplumsal ve kamusal alanda uğradığı her türlü hak ihlalinin giderilmesi yönünde yazılı ve sözlü basın açıklamaları yapmıştır.

     İnsan haklarını korumak, insan hakları alanında çalışma yapan kuruluşlarla gerektiğinde işbirliği yapmak, insanlar arasında sevgi bağlarının kuvvetlenmesine yardımcı olmak için çalışmalar yürütür.

         İLKDER, ihtiyaç sahibi kişilerin ihtiyaçlarını gidermek amacıyla kermesler ve kampanyalar düzenleyerek maddi kaynak oluşturmakta, bu kişilere ayrıca manevi yönden de destek vermektedir. Kültürümüzün korunmasına ve geleneklerimizin yaşatılmasına yönelik programlar, anma günleri, konferanslar, paneller ve seminerler düzenlemektedir.

         Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde ihtiyaç sahiplerine yaptığı yardımlarla da onların yanında yer almıştır. Ülkemizin uğradığı büyük felaketlerde mağdur olan depremzedelerin yanında olmuş, onlara sürekli olarak yardımlar ulaştırmış, bölgeden getirilen öğrencilerin eğitim barınma ihtiyaçlarını karşılamış ayrıca “Kardeş Aile” kampanyasına katılarak gelen ailelerin yerleşmesini sağlamıştır.       

        İLKDER, kurulduğu günden itibaren, dünyanın çeşitli yerlerinde savaş ve işgal sebebiyle  zulme uğrayan (Filistin, Bosna, Çeçenistan, Kosova, Suriye, Irak, Myanmar) ve doğal afetler sebebiyle (Endonezya Aceh, Pakistan, Somali, Gana, Srilanka, Türkiye ) zor durumda kalmış  insanlara maddi ve manevi yardımlar ulaştırdı.

      2011 yılından buyana süren Suriye işgal ve iç savaşı sebebiyle ülkemize sığınmak zorunda kalan mülteci ve sığınmacılara da sosyal yardımlar yaparak sıkıntılarını gidermeye çalıştı. Mardinde başlayan çalışmalar bugün Ankara merkezinde devam etmekte.

    2005 yılından bu yana Aceh’te yaşanan tusunami ve Pakistan depreminden sonra “Koruyucu Aile Platformu”nu kurarak yetim çocuklar için çalışmalar başlatmıştır. Çeşitli ülkelerde (Pakistan, Gazze, Irak, Somali, Çeçenistan, Gana, Suriye) yetim çocukların eğitim masrafları ve yaşam için gereksinimlerinin karşılanması, ayrıca yetimhane yaptırılması için çalışmalar yapmaktadır. Aceh’te, Pakistan da, ve Gazze’de yetimhaneler faaliyete geçmiştir. Ülkemizde  yer alan mülteci ve Türk yetimlerle birlikte Koruyucu Aile Platformu bugüne kadar 500’e yakın yetim çocuğa sahip çıktı. Bu proje hala devam etmektedir.

     İlkder, su kuyusu çalışmalarını Ganada, Arakanda, Afrika’nın çeşitli bölgelerinde ,Pakistan ve Gazzede sürdürmektedir. Filistin-Gazze’de kadınlara yönelik pek çok projeyi hayata geçirdi.

       Ramazan da iftarlar sofralarımızı yurt içinde mülteci ve yetim aileleriyle paylaşırken, yurt dışında da yetimlerimizin olduğu yerlerde özellikle kadir gecesinde iftar sofraları kurduk.

       Kurban projeleriyle kurbanlarımız yetim ve muhtaçların sofralarında onlara can oldu. Bize dua ve kardeşlik sevgisi ile geri döndü.

      İlkder, bu çalışmalarını duyurabilmek, destek almak ve vermek ve fikir alışverişi yapmak amacıyla ulusal ve uluslar arası pek çok toplantı, panel,zirve ve organizasyona katıldı. Projeler yürüttü ve projelere destek verdi.

    “İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır” düsturuyla yola çıkan İLKDER, atılan her adımın ihlas ve samimiyetle atıldığı taktirde her şeyin bereketleneceğine inanarak yoluna üye, gönüllü ve dostlarıyla Allahın izniyle devam ediyor. Yorulduğumuz zaman başka bir işle meşgul olarak gittiğimiz bu yolda çalışma ve azim bizden, başarı Allahtandır.

ozdensnmz.png

Başkan

Özden SÖNMEZ

kısa özgeçmiş 140 karakter

B. Yardımcısı

Hadiye KILIÇ

kısa özgeçmiş

B. Yardımcısı

Münevver GÜNDOĞAN

kısa özgeçmiş 

B. Yardımcısı

Nazik ERDAL AKYÜZ

kısa öz geçmiş 140 karakter

Muhasip/Sayman üye

Emine ÖZÇELİK

Kısa öz geçmiş140 karakter

Gn. Sekreter

Saliha BEKTAŞ

Saliha BEKTAŞ

kısa öz geçmiş 140 karakter

Üye

Şule TANRIVERDİ

kısa öz geçmiş 140 karakter

Üye

Ayla ÖZTÜRK

kısa öz geçmiş 140 karakter

Üye

Zeliha TOYGAR

kısa öz geçmiş 140 karakter

bottom of page